Samodzielna księgowość czy outsourcing? Wybór dla małej firmy.

samodzielna księgowość czy outsourcing
Spis treści
    Autor Księgowość Maza
    24 lipca 2023 13 minut

    Prowadzenie działalności gospodarczej, niezależnie od wybranej formy organizacyjno prawnej, wiąże się z koniecznością realizowania obowiązków księgowych, rachunkowych, a niekiedy także kadrowych. W przypadku jednoosobowej działalności może wydawać się to proste, ale obsługa księgowa ksiąg rachunkowych to znacznie większe wyzwanie. Kiedy opłaci się samodzielne prowadzenie księgowości, a kiedy warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym?

    Na czym polega księgowość w małej firmie?

    Prowadząc działalność gospodarczą masz obowiązek prowadzenia rachunkowości. Dotyczy to zarówno jednoosobowej firmy, jak i jednoosobowej spółki kapitałowej. Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej najczęściej prowadzona jest w formie uproszczonej. Zwykle jest nią podatkowa księga przychodów i rozchodów, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ewidencja przychodów. Z kolei jednoosobowe spółki akcyjne czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości.

    Obowiązki bezpośrednio związane z prowadzeniem księgowości uproszczonej w firmie obejmują przede wszystkim:

    • księgowanie sprzedaży lub zakupu i firmowych wydatków albo przychodów;
    • prowadzenie rejestrów do celów podatku VAT, środków trwałych i pojazdu;
    • wypełnianie i składanie zeznania podatkowego (m.in. podatek dochodowy PIT, VAT) i zapłata podatków;
    • wyliczanie i opłacanie składek ZUS;
    • przechowywanie dokumentacji firmowej.

    W przypadku księgowości pełnej rejestrów jest znacznie więcej i obejmują one dziennik, księgę główną i pomocniczą, zestawienie obrotów i sald oraz inwentarz.

    Czy samodzielne prowadzenie księgowości przez przedsiębiorców jest możliwe?

    W związku z prowadzoną działalnością część przedsiębiorców usiłuje samodzielnie prowadzić uproszczoną księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej. Na niewielką skalę jest to jak najbardziej możliwe. Zapewnia pełną kontrolę nad procesem i wymierne oszczędności finansowe. Jest też przydatne  z praktycznego punktu widzenia, znacznie łatwiej zrozumieć wtedy wiele kwestii finansowych. Z drugiej strony warto pamiętać, że są to kolejne obowiązki, które angażują i nie pozwalają skupić się na biznesie.

    Przedsiębiorca, który wybrał pełną księgowość spółki, musi liczyć się jednak ze znacznie większym stopniem złożoności obowiązków księgowych. Wprawdzie pełna księgowość zapewnia dokładny wgląd we wszystkie zdarzenia gospodarcze, ale wymaga dobrej znajomości przepisów i praktyki. Przedsiębiorcy prowadzący księgi rachunkowe musi też sporządzać sprawozdania finansowe.

    Ile kosztuje księgowa do JDG i jaki jest koszt księgowości dla spółek?

    Koszt księgowości realizowanej przez fachowców to jedynie w niewielkiej części marża biura rachunkowego. Cennik usług księgowych zależy od bardzo wielu czynników, dlatego przed nawiązaniem współpracy warto zapoznać się z ofertą kilku biur rachunkowych. Do czynników, które w decydującej mierze mają wpływ na cenę księgowości, zalicza się przede wszystkim:

    • ilość dokumentów w danym miesiącu;
    • liczbę pracowników zatrudnionych przez przedsiębiorcę;
    • dodatkowe usługi księgowe (np. wykorzystanie systemów OCR do zdalnej obsługi firm, wsparcie w windykacji faktur);
    • zakres obsługi (kompleksowe wsparcie jest zwykle droższe niż pojedyncze czynności, ale zapewnia przedsiębiorcy bezpieczeństwo);
    • specyfikę branży w jakiej funkcjonuje firma (np. rozliczanie nietypowych usług, zakup towarów handlowych z zagranicy);
    • lokalizację biura;
    • doświadczenie księgowych.

    Ostatecznie cena, jaką trzeba zapłacić biuru rachunkowemu za obsługę JDG waha się zwykle między 200 a 500 zł. Cena prowadzenia pełnej księgowości może być nawet dwu- lub trzykrotnie wyższa.

    Kiedy warto outsourcować księgowość na biuro rachunkowe?

    Osoby zajmujące się prowadzeniem działalności gospodarczej często zwracają uwagę na bezpieczeństwo zewnętrznych usług księgowych. Każde biuro rachunkowe ma obowiązek wykupienia polisy OC, dlatego przedsiębiorca nie ryzykuje konsekwencji ewentualnych błędów.

    Wprowadzenie w firmie zewnętrznej księgowej to oszczędność czasu i możliwość skupienia się na rozkręceniu biznesu. Przychody uzyskane w ten sposób można przeznaczyć na rozwój przedsiębiorstwa.

    Dobry księgowy to rozwiązanie na wagę złota, ponieważ doskonale zna obowiązujące regulacje, a także bieżące orzecznictwo i stanowiska organów podatkowych.

    Samodzielne prowadzenie księgowości wielu przedsiębiorcom spędza sen z powiek. Zachęcamy do skorzystania z oferty biura rachunkowego MAZA. Sprawdź, ile kosztuje księgowość dla małych i dużych firm.

    Spis treści
      Najpopularniejsze
      optymalizacja podatkowa

      Optymalizacja podatkowa – na czym polega?

      25 kwietnia 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Cennik księgowość 2024

      18 kwietnia 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

      05 sierpnia 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Jakie podmioty nie będą musiały wystawiać faktur w KSeF?

      29 lipca 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      KSeF- od kiedy zaczyna obowiązywać?

      22 lipca 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Podobne wpisy

      Dowiedz sie na podobne tematy z poniższych wpisow