Cennik księgowość 2024

cennik księgowości 2024
Spis treści
  Autor Księgowość Maza
  18 kwietnia 2024 13 minut

  Usługi księgowe są zwykle wybierane przez przedsiębiorców, którzy chcą skupić się na prowadzeniu biznesu, a formalności wolą zostawić profesjonalistom. Ceny usług księgowych zależą od wielu czynników. Na wstępie warto zaznaczyć, że zapłacenie innemu biuru rachunkowemu 1000 zł mniej wcale nie oznacza, że to biuro rachunkowe jest tańsze. Dlaczego? Co wpływa na cennik usług księgowych?

  Ceny usług księgowości a model rozliczania z klientem

  Cena usługi księgowej jest wprost proporcjonalna od czasu, jaki należy poświęcić danemu Klientowi. Mimo że obecny model współpracy biur rachunkowych opiera się głównie o wynagrodzenie w oparciu o liczbę dokumentów księgowych, nie oznacza to, że jest to korzystny model biznesowy dla biur rachunkowych.

  Model ten przyjął się, ponieważ jest to transparentne i stwierdzalne przez Klienta. Poprawny model współpracy powinien opierać się o liczbę faktycznie spędzonych godzin nad danym Klientem. W takiej sytuacji jednak Klient nie miałby poczucia, że “wie, za co płaci”.

  Co sprawia, że z jednym biurem współpracuje się lepiej niż z innym?

  Należy pamiętać, że zaksięgowanie faktury z Polski zajmuje znacznie mniej czasu niż księgowanie faktury z zagranicy. Księgowanie wyciągów bankowych w walucie zajmuje więcej czasu niż księgowanie wyciągów bankowych w złotówkach. Sporządzanie list płac z wieloma elementami wypłaty jest bardziej czasochłonne od listy płac z minimalnym wynagrodzeniem. Drugi ważny czynnik to ogrom przepisów, za którymi nie sposób nadążyć.

  Masa obowiązków i terminów powoduje, że jedne biura rachunkowe starają się temu sprostać, a inne niekoniecznie. Rzeczywistość gospodarcza wygląda tak, że im mniej Klient zapłaci za usługę księgową, tym więcej firm księgowa będzie musiała “zamknąć”, aby uzyskać założony próg rentowności.

  To ma przełożenie bezpośrednio na jakość obsługi tzn. późne odpisywanie na maila, brak kontaktu telefonicznego, brak czasu na konsultacje, brak czasu na zastanowienie się, czy Klient mógłby zrobić coś inaczej, brak czasu na aktualizowanie wiedzy w zakresie zmieniających się przepisów prawa podatkowego. Z drugiej zaś strony, jak w każdej branży, to że zapłacimy więcej, nie oznacza automatycznie, że jakość usługi/produktu będzie wyższa. To skąd mam wiedzieć, jak wybrać biuro rachunkowe?

  O co pytać biuro rachunkowe na pierwszym spotkaniu?

  Oto kilka rzeczy, o które warto zapytać przyszłe biuro rachunkowe:

  1. W jaki sposób wygląda komunikacja z biurem?
  2. Jaki jest gwarantowany czas odpowiedzi od obsługi księgowej?
  3. Ile lat biuro funkcjonuje na rynku?
  4. Ile będę czekać na sporządzenie miesięcznego/kwartalnego RZiS oraz bilansu?
  5. Do kiedy otrzymam informację o podatkach i wynikach firmy?
  6. Czy oraz z jakich programów korzysta biuro rachunkowe?
  7. Czy biuro rachunkowe zatrudnia doradców podatkowych lub jest prowadzone przez doradców podatkowych?
  8. Jakie przychody ma biuro rachunkowe? Biura rachunkowe powyżej 2 mln sprzedaży prezentują co do zasady wysoką kulturę organizacyjną i gwarantują “lepszy poziom obsługi” ze względu na procesy kontroli wewnętrznej.

  Wyjaśniając stwierdzenie postawione na wstępie tj. “… zapłacenie biuru rachunkowemu 1000 zł mniej wcale nie oznacza, że to biuro rachunkowe jest tańsze” należy wskazać dlaczego tak jest i skąd to wynika. Dzieje się tak, ponieważ:

  1. Zbyt duża ilość firm na głowie księgowej sprawia, że nie ma ona “matematycznych szans” na dopilnowanie rozrachunków. Co to znaczy? Księgowa nie poinformuje Ciebie, że brakuje 10 faktur na kwotę np. 5 000 zł. Dlaczego tego nie powie? Bo nie ma czasu, bo nie ma takich wewnętrznych procedur, które by tego pilnowały itd. Skoro Ty nie przesłałeś faktur na kwotę 5 000 zł, to znaczy, że nie odliczyłeś od tych faktur VAT-u oraz nie zaksięgowałeś ich w koszty. Lepiej jest zapłacić więcej za księgowość, a w konsekwencji mniej za podatki, a de facto na końcu i tak będziesz jeszcze do przodu!
  2. Zbyt duża ilość firm na głowie księgowej sprawia, że nie ma ona czasu usiąść ze spokojem i zastanowić się, czy to, co robisz, ma sens i czy nie można tego zrobić lepiej. A tego chyba oczekujesz prawda?
  3. Zbyt duża ilość spraw na głowie księgowej sprawia, że popełnia ona błędy! Powiedzmy sobie szczerze, w naszym zawodzie bardzo łatwo o błąd, a nasze błędy niestety najczęściej skutkują uszczupleniem portfela Klienta. Uwierz mi, każdy najmniejszy błąd przeżywany jest, jakby to miał być koniec świata.

  Uważamy jednak, że dobre biuro rachunkowe poznaje się po tym, jak te błędy naprawia. Jesteśmy tylko ludźmi, my też się mylimy i to też ma wpływ na cenę. Mniej popełnianych błędów oznacza, że więcej pieniędzy jest w Twoim portfelu (mowa tu o sytuacji, gdzie to jest błąd Klienta, a księgowa go na czas nie wychwyciła). 

  1. Obieg dokumentów i informacji ma również istotny wpływ na Twój czas. Im lepiej “poukładane” jest dane biuro rachunkowe, tym Ty mniej czasu poświęcasz na księgowość. Każda Twoja godzina jest coś warta. 

  Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami na płaszczyźnie księgowej i rachunkowej. W przypadku osób fizycznych prowadzących JDG często można spotkać się z przedsiębiorcami, którzy sami prowadzą uproszczoną księgowość. Obowiązków zaczyna być jednak dużo, kiedy wspólnicy decydują się na założenie spółki prawa handlowego i zatrudniają pracowników. Wtedy obowiązkowe stają się księgi handlowe, a księgowości oraz rachunkowości towarzyszą kadry i płace. Co decyduje o cenie usług księgowych?

  Rodzaj prowadzonej księgowości

  Księgowość uproszczona, jak księga przychodów i rozchodów czy ewidencja ryczałtu, ma relatywnie prostą konstrukcję. Przedsiębiorcy prowadzący firmę w formie spółki muszą jednak przestrzegać przepisów ustawy o rachunkowości. Popełnienie błędów na tym etapie może skutkować surową odpowiedzialnością, łącznie z pozbawieniem wolności. Prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga sporządzenia specyficznych dokumentów jak dziennik, księga główna, księgi pomocnicze, zestawienie obrotów i sald oraz inwentarz, a także dobrej znajomości obowiązujących przepisów.

  Zakres współpracy

  Cena usługi księgowej zależy także od zakresu współpracy, w szczególności od ilości dokumentów. Usługa staje się droższa, kiedy w grę wchodzą czynności specjalistyczne, jak np.:

  • przygotowanie sprawozdania finansowego;
  • rejestracja spółki;
  • sporządzenie dokumentacji pracowniczej oraz inne czynności przed organami ubezpieczeniowymi (np. świadectwo pracy, umowa z pracownikiem, zgłoszenie lub wyrejestrowanie pracownika z ZUS);
  • przygotowanie lub sprawdzenie umowy cywilnoprawnej;
  • reprezentacja firmy przed ZUS, US lub Państwową Inspekcją Pracy.

  Doświadczenie i kwalifikacje zespołu księgowo-rachunkowego

  Cennik biura rachunkowego jest kształtowany przez kwalifikacje zespołu specjalistów. Doświadczone biuro rachunkowe zatrudnia księgowych i doradców podatkowych z wieloletnią praktyką, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach i kursach.

  Bezpieczeństwo dla przedsiębiorców, czyli zakres ubezpieczenia

  Biuro księgowe, które dba o interes swoich klientów, powinno posiadać wykupioną polisę ubezpieczeniową w zakresie zawodowego OC na kwotę odpowiadającą przybliżonej wartości obsługiwanych zleceń. Dzięki temu klient może czuć się bezpiecznie, ponieważ wie, że w razie popełnienia przez pracowników ewentualnego błędu, roszczenie zostanie skierowane bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń.

  Wybierając usługi księgowe, warto uwzględnić nie tylko cenę, ale przede wszystkim dopasowany zakres usług oraz właśnie ubezpieczenie.

  Region świadczenia usług księgowych

  W poszczególnych rejonach Polski cena usług księgowych może kształtować się odmiennie, co ma związek z przeciętnym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw w danym regionie. Dlatego najprawdopodobniej za taką samą usługę świadczoną w województwie mazowieckim trzeba będzie zapłacić sporo więcej, niż np. w województwie warmińsko-mazurskim.

  Nieco inaczej wyglądają cenniki usług księgowych świadczonych zdalnie. W przypadku biura MAZA odległość od siedziby klienta nie ma żadnego znaczenia, ponieważ wszystkie dokumenty, jak np. książka przychodów i rozchodów, faktury czy umowy są przesyłane z uwzględnieniem narzędzi do zdalnej współpracy w środowisku chmurowym. Pozwala to na przyspieszenie obiegu dokumentacji, ale także ograniczenie ryzyka błędu poprzez wykorzystanie nowoczesnych narzędzi do automatyzacji, jak oprogramowanie OCR czy RPA.

  Jak wygląda cennik usług biura rachunkowego MAZA?

  Poniżej zamieszczamy przykłady cen usług księgowych, jakie obowiązują w biurze rachunkowym MAZA w 2024 r. Pragniemy zaznaczyć, że poniższy cennik ma charakter poglądowy. Współpraca z klientem jest każdorazowo omawiana indywidualnie i personalizowana do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa.

  Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

  Cena tej usługi zaczyna się już od 300 zł miesięcznie i obejmuje m.in. dostęp do portalu Klienta oraz bieżące wsparcie doradcy podatkowego i księgowego. Raz w roku przedsiębiorca może skonsultować optymalizację podatkową. Nasi specjaliści zapewniają reprezentację przed US, ZUS, PIP oraz PFRON.

  Prowadzenie ksiąg handlowych

  Koszt prowadzenia pełnej księgowości zaczyna się od 700 zł miesięcznie. W dużej mierze pokrywa się on ze wsparciem oferowanym księgowości uproszczonej. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą liczyć na przypomnienie o brakujących dokumentach, weryfikację wyciągów bankowych oraz kontrolę regulowania zobowiązań i należności.

  Usługi z zakresu kadr i płac

  Cena usług kadrowo-płacowych w biurze MAZA to wydatek od 70 zł za jedną, obsługiwaną osobę. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem, terminową wypłatę wynagrodzeń, dopełniania obowiązków rejestracyjnych względem ZUS czy kontrolą aktualności badań i uprawnień pracowniczych.

  Spis treści
   Najpopularniejsze
   Czym jest optymalizacja podatkowa

   Optymalizacja podatkowa – na czym polega?

   25 kwietnia 2024
   . Jan Kowalski Księgowość Maza
   cennik księgowości 2024

   Cennik księgowość 2024

   18 kwietnia 2024
   . Jan Kowalski Księgowość Maza

   Deklaracja podatkowa czym jest?

   05 stycznia 2024
   . Jan Kowalski Księgowość Maza

   Podobne wpisy

   Dowiedz sie na podobne tematy z poniższych wpisow