Jak rozliczać dropshipping? Dropshipping i podatki

Spis treści
    Autor Księgowość Maza
    15 lipca 2024 13 minut

    Wraz z rozwojem branży e-commerce przedsiębiorcy szukają sposobów na optymalizację organizacji swojej działalności. Jednym z częściej wybieranych modeli biznesowych jest dropshipping. Choć niezwykle wygodny z logistycznego punktu widzenia, dropshipping rodzi wiele pytań natury podatkowej. Jak rozliczać podatek VAT oraz podatek dochodowy w dropshippingu? Wyjaśniamy!

    Na czym polega dropshipping?

    W przypadku podstawowego modelu dropshippingu właściciel sklepu internetowego przenosi obowiązki związane z procesem obsługi zamówienia na hurtownię. Sam zajmuje się zbieraniem zamówień, przetwarzaniem płatności oraz przesyłaniem do pośrednika informacji o towarze, który ma zostać nadany do klienta. Z reguły sklep internetowy będzie też rozpatrywał reklamacje, zarządzał zwrot towaru oraz oczywiście dbał o kwestie związane z reklamą. To jednak hurtownia – jako zewnętrzny podmiot – będzie dostarczała towar do odbiorcy, a także realizowała zwroty towarów.

    Opodatkowanie dropshippingu w dużej mierze zależy od tego, na jakich zasadach przedsiębiorca będzie współpracował z dostawcą. W tym przypadku można wyróżnić dwie strategie – działanie jako przedstawiciel handlowy oraz na własny rachunek.

    Dropshipping jako pośrednictwo handlowe

    W pierwszym przypadku sprzedający nie sprzedaje towarów we własnym imieniu, ale zajmuje się jedynie pośrednictwem handlowym. Transakcje zawiera z kupującym inna firma – polska lub zagraniczna.

    Za świadczoną usługę pośrednictwa sprzedający otrzymuje prowizję. Jej wysokość to różnica między kwotą, jaką za towar zapłacił nabywca, a kwotą, jaką pośrednik przekazuje sprzedającemu. W interpretacjach podatkowych wskazuje się, że w takim modelu to właśnie prowizja będzie przychodem uwzględnianym przy wyliczaniu podstawy opodatkowania (vide: m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 maja 2014 r.; sygn. sygn. ITPB1/415-188/14/WM) Pośrednik nie ponosi kosztów na zakup lub magazynowanie towaru, więc nie występują tutaj koszt uzyskania przychodu, a przychód jest równy dochodowi.

    Dropshipping przy sprzedaży towarów na własny rachunek

    Zupełnie inaczej będzie wyglądała sytuacja, kiedy przedsiębiorca korzysta wprawdzie z usług hurtowni do obsługi zamówienia, ale sprzedaży dokonuje we własnym imieniu oraz na własny rachunek. W takiej sytuacji przychodem będzie cała kwota otrzymana z tytułu realizacji transakcji sprzedaży, jeżeli sprzedający jest zwolniony z podatku VAT lub kwota netto, jeżeli jest czynnym podatnikiem VAT.

    W tym modelu, aby móc sprzedać towar, należy najpierw go kupić, więc oprócz przychodu pojawią się także koszty jego uzyskania, a dochód będzie wyliczony jako różnica między przychodem a tymi kosztami.

    Dropshipping – opodatkowanie w podatku dochodowym

    Sprzedaż internetowa wiąże się z koniecznością prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, chyba że sprzedający mieści się w progu przewidzianym dla działalności niezarejestrowanej. Choć jednak próg ten w 2024 roku uległ zwiększeniu i wynosi nieco ponad 3 tysiące złotych, w przypadku działania na szeroką skalę założenie JDG będzie niezbędne. Wiąże się to z koniecznością wyboru sposobu opodatkowania. Co warto o nich wiedzieć i jakie możliwości można wybrać?

    Dropshipping na skali podatkowej

    Skala podatkowa to podstawowy model opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce. Jeżeli przedsiębiorca nie wybierze alternatywnego modelu rozliczania się z fiskusem, będzie korzystał właśnie ze skali podatkowej.

    Podatek na zasadach ogólnych jest naliczany według stawki 12% do kwoty 120 tysięcy złotych oraz stawki 32% od nadwyżki powyżej tej kwoty. Wybierając skalę podatkową, przedsiębiorca zachowuje możliwość złożenia wspólnego rozliczenia podatkowe z małżonkiem oraz dostęp do wielu ulg podatkowych. Składka zdrowotna w tym modelu wynosi 9% podstawy wymiaru. Przychód może zostać obniżony o koszty jego uzyskania.

    Opodatkowanie transakcji podatkiem liniowym

    Sprzedaż towarów opodatkowana podatkiem liniowym uwzględnia stawkę 19% niezależnie od wysokości dochodów. Z tego względu podatek liniowy może okazać się korzystny dla sklepów internetowych, które generują naprawdę wysokie dochody. W tym modelu składka zdrowotna jest wyliczana jako 4,9% podstawy wymiaru. Również w tym modelu przedsiębiorca może obniżyć przychód o koszty jego uzyskania, ale w odróżnieniu od skali podatkowej nie ma dostępu do wspólnego rozliczania się z małżonkiem oraz wielu ulg podatkowych.

    Dropshipping ryczałt. Czy da się to połączyć?

    Jeszcze innym rozwiązaniem jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku stawka podatku będzie uzależniona od modelu dropshippingu, jaki stosuje przedsiębiorca. Jeżeli jest to pośrednictwo handlowe, zastosowanie znajduje stawka 8,5%. Choć pośrednictwo handlowe nie zostało wskazane wprost w ustawie o podatku zryczałtowanym, wskazują na to interpretacje organów podatkowych (vide: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z 15 grudnia 2021 roku, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.778.2021.2.MM). Z kolei sprzedaż towarów we własnym imieniu jest opodatkowana znacznie korzystniejszą stawką 3%.

    Warto zwrócić uwagę, że na ryczałcie inaczej niż przy innych formach opodatkowania wylicza się składkę zdrowotną. Wysokość składki zdrowotnej to wprawdzie 9% podstawy wymiaru, ale ta podstawa jest uzależniona od wysokości rocznych przychodów i wynosi:

    • 60% średniego miesięcznego wynagrodzenia dla przychodów do 60 tysięcy złotych;
    • 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia dla przychodów między 60 a 300 tysięcy złotych;
    • 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przychodów powyżej 300 tysięcy złotych.

    O ile prowadzenie ewidencji ryczałtu jest prostsze niż KPiR, przedsiębiorca nie ma w tym modelu możliwości obniżenia przychodu o koszty jego uzyskania.

    Oczywiście raz wybraną formę opodatkowania można zmienić na inną, ale jedynie raz w ciągu roku. Stosowne zawiadomienie powinno być złożone do urzędu skarbowego do 20. dnia kolejnego miesiąca po uzyskaniu pierwszego przychodu w danym roku podatkowym. Jeżeli więc sklep internetowy w styczniu nie odnotował żadnych transakcji, ale pojawiły się one w lutym, oświadczenie o zmianie formy opodatkowania można złożyć do 20. marca.

    Jak rozliczyć podatek VAT w dropshippingu?

    Niezależnie od podatku dochodowego w sprzedaży internetowej może pojawić się także podatek VAT. Rozliczenia podatku VAT również wyglądają inaczej w zależności od stosowanego modelu dropshippingu. Jeżeli przedsiębiorca świadczy pośrednictwo, stawka podatku zawsze wynosi 23%. Jeżeli jednak oferuje towary we własnym imieniu, stawka będzie uzależniona od rodzaju sprzedawanego asortymentu i może się okazać, że będzie niższa.

    Ustawa o VAT przewiduje jednak dwa rodzaje zwolnień z obowiązku zapłaty VAT:

    • podmiotowe, jeżeli wartość sprzedaży w danym roku podatkowym nie przekroczyła 200 tysięcy złotych;
    • przedmiotowe – dotyczące określonych kategorii towarów lub usług (akurat w przypadku e-commerce zwolnienie przedmiotowe rzadko kiedy znajdzie zastosowanie).

    Dla wybranych grup towarów zwolnienie podmiotowe nie będzie przysługiwało, a sprzedaż zostanie objęta podatkiem VAT już od pierwszej złotówki. Dotyczy to m.in. sprzętu komputerowego czy kosmetyków. Czy warto rejestrować się jako podatnik VAT, jeżeli nie trzeba tego robić? Jak zwykle – to zależy.

    Korzystając ze zwolnienia, przedsiębiorca może zaoferować klientom niższe ceny, ponieważ sam nie musi płacić podatku VAT. Z kolei objęcie działalności podatkiem VAT pozwala na obniżenie VAT należnego o VAT naliczony na wcześniejszych etapach obrotu.

    A jak wyglądają rozliczenia podatku VAT, jeżeli towar jest sprzedawany przez firmę mającą siedzibę w państwie trzecim, np. Chinach lub USA? W tym przypadku zwykle podatek VAT jest rozliczany w ramach importu podczas odprawy celnej. Sprzedawca niemający siedziby w Unii Europejskiej może też skorzystać z procedury VAT Import One-Stop Shop (VAT IOOS). Należy jednak zaznaczyć, że ta procedura nie może zostać zastosowana m.in.:

    • do transakcji o wartości powyżej 150 euro;
    • do sprzedaży towarów objętych podatkiem akcyzowym, np. papierosy, alkohol;
    • do transakcji z przedsiębiorcą będącym czynnym podatnikiem VAT.

    VAT IOSS znacząco ułatwia formalności administracyjne i pozwala na zbiorczą zapłatę podatku VAT.

    Dropshipping a kasa fiskalna. Czy przedsiębiorca musi ją posiadać?

    Prowadząc działalność gospodarczą polegająca na sprzedaży towarów przez internet przedsiębiorcy często zastanawiają się czy muszą posiadać kasę fiskalną. Zasadniczo taki obowiązek występuje, chyba że przedsiębiorcy uda się spełnić kilka warunków. Przede wszystkim towar do odbiorcy musi docierać wyłącznie za pośrednictwem innych kanałów niż fizyczny odbiór ze sklepu. Mogą to być usługi Poczty Polskiej albo firm kurierskich.

    Drugim warunkiem jest bezgotówkowe rozliczanie płatności, np. za pośrednictwem serwisów takich, jak PayU czy TPay. Do tej kategorii zalicza się także płatności gotówkowe uiszczane do rak pracownika firmy kurierskiej, ponieważ rozliczenie między przedsiębiorcami nastąpi bezgotówkowo. Bardzo ważne jest, aby konkretną transakcję i płatność dało się ze sobą powiązać. Zasadniczo w takiej sytuacji nie ma konieczności wystawiania faktury na rzecz kupującego, chyba że zgłosi on taką prośbę. W przeciwnym razie w zupełności wystarczy np. mail z podsumowaniem zamówienia przekazany nabywcy.

    Niestety uniknięcie kasy fiskalnej nie zawsze będzie możliwe. Obowiązek jej posiadania pojawia się niezależnie od spełnienia powyższych warunków w sytuacji, kiedy sklep internetowy handluje określonymi rodzajami towarów, np. perfumami, sprzętem fotograficznym czy alkoholem.

    Dropshipowy model prowadzenia sklepu internetowego często budzi wątpliwości wśród przedsiębiorców, dlatego warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów zarówno na etapie zakładania takiej działalności, jak i jej bieżącej obsługi prawno-podatkowej. Biuro rachunkowe MAZA od ponad 30 lat wspiera przedsiębiorców w realizacji założeń biznesowych. Łączymy doskonałą znajomość przepisów z praktykę oraz znajomością nowoczesnych technologii i modeli biznesowych.

    Spis treści
      Najpopularniejsze
      optymalizacja podatkowa

      Optymalizacja podatkowa – na czym polega?

      25 kwietnia 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Cennik księgowość 2024

      18 kwietnia 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

      05 sierpnia 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Jakie podmioty nie będą musiały wystawiać faktur w KSeF?

      29 lipca 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      KSeF- od kiedy zaczyna obowiązywać?

      22 lipca 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Podobne wpisy

      Dowiedz sie na podobne tematy z poniższych wpisow