Samodzielne prowadzenie księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej, a tym bardziej obowiązek prowadzenia pełnej księgowości to dla przedsiębiorców wiele dodatkowych obowiązków oraz ryzyko odpowiedzialności prawnej w razie popełnienia błędu. Dlatego w parze z prowadzeniem działalności coraz częściej idą zewnętrzne usługi księgowe. Ile kosztuje dobre biuro rachunkowe i jakie czynniki wpływają na to, kosztuje księgowość?
Ile kosztuje księgowa dla firmy?
Koszt księgowości zależy przede wszystkim od jej rodzaju. W praktyce wyróżnia się:
- księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej;
- księgi rachunkowe.
Księgowość jednoosobowej firmy najczęściej ma formę uproszczoną i obejmuje prowadzenie KPiR albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Pełna księgowość dotyczy przede wszystkim spółek objętych ustawą o rachunkowości. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w formie JDG zwykle zapłacą kilkaset złotych w skali miesiąca za usługi księgowego. Pełna księgowość spółki to najczęściej dwu- lub nawet trzykrotnie wyższy koszt. Czynniki od jakich zależy cena księgowości to przede wszystkim:
- ilość dokumentów dostarczanych do biura w danym miesiącu;
- liczba zatrudnionych pracowników;
- forma opodatkowania.
Najmniejsze firmy, które dostarczają do księgowej kilkanaście dokumentów w miesiącu i nie zatrudniają prcowników, zapłacą 250-400 zł za obsługę księgową. Dla spółki, która generują ich kilkaset, ceny usług księgowych potrafią sięgnąć nawet 1 500 zł miesięcznie i więcej.
Dlaczego jedni przedsiębiorcy płacą za księgowość mniej, a inni więcej?
Księgowość prowadzona dla firmy o złożonym profilu, świadczącej nietypowe usługi lub korzystającej z ulg podatkowych będzie zwykle droższa niż prosta działalność gospodarcza. W większych miastach obsługa kadrowo płacowa i księgowa firm jest droższa niż w mniejszych miejscowościach.
To, ile kosztują usługi księgowe, zależy też od różnorodności dokumentów przez jakie musi przebrnąć księgowa. Do typowego standardu zalicza się faktury, deklaracje podatkowe, zestawienia obrotów i sald, rejestry VAT, sprawozdania finansowe.
Cena usług księgowych a zakres współpracy z biurem rachunkowym
Cennik usług księgowych może uwzględniać nie tylko podstawowe usługi rachunkowe, ale także szersze wsparcie.
Doświadczone biura księgowe oferują rozliczanie zatrudnionych pracowników, odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy i obliczanie wysokości wynagrodzeń oraz ich wypłatę. Mogą też zająć się przygotowywanie dokumentacji pracowniczej, jak umowy lub świadectwa pracy.
Warto pamiętać, że przedsiębiorstwo zatrudniające określoną liczbę pracowników (z reguły 50 osób lub więcej) ma obowiązek realizacji dodatkowych obowiązków przewidzianych przepisami prawa (m.in. utworzenie ZFŚS, wpłaty na PFRON czy wprowadzanie regulaminu pracy i wynagradzania). Realizację tych zobowiązań często można przenieść na biuro rachunkowe.
Czym jeszcze różni się droższe biuro rachunkowe od tego tańszego?
Na cenę usług księgowych wpływają też czynniki niezwiązane bezpośrednio z zakresem świadczonych usług. Wyższe ceny księgowości idą często w parze z liczniejszym i bardziej doświadczonym zespołem, który nieustannie poszerza swoje kwalifikacje zawodowe, zdobywa kolejne certyfikaty i uprawnienia.
Do zalet dobrego biura rachunkowego zalicza się odpowiednio wysokie OC (nie tylko na sumę minimalną wynikającą z przepisów) oraz korzystanie z profesjonalnego oprogramowania, które uwzględnia ciągłe zmiany w przepisach, interpretacje podatkowe czy wytyczne organów centralnych. Wyższą ceną wyróżniają się też biura, które oferują bardziej zindywidualizowane podejście do klienta, np. konsultacje z doradcą, wyszukiwanie ulg podatkowych w celu optymalizacji czy kontakt poza godzinami pracy.
Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych skorzystaniem z usług profesjonalnego biura rachunkowego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Przeprowadzimy indywidualną wycenę usług księgowych z uwzględnieniem potrzeb klienta. Wspieramy zarówno duże spółki prawa handlowego, jak i przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.