Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności – jak uzyskać dofinansowanie?

Spis treści
    Autor Księgowość Maza
    08 listopada 2023 13 minut

    Rozpoczęcie działalności gospodarczej to trudna decyzja, która dodatkowo wiąże się z określonymi kosztami. Uzyskanie dofinansowania może pomóc Ci nie tylko w założeniu, ale przede wszystkim w rozwoju własnej firmy. Kto może otrzymać dofinansowanie na działalność gospodarczą i jak ubiegać się o fundusze europejskie na własny biznes?

    Gdzie znaleźć projekty unijne?

    Pierwszym krokiem do rozwinięcia nowego pomysłu biznesowego jest znalezienie odpowiedniego projektu. Znajdziesz je w wojewódzkim urzędzie pracy (WUP). Wystarczy wejść na stronę internetową WUP, gdzie publikowane są konkursy organizowane przez poszczególne firmy. Należy zapoznać się z konkretnym programem, ponieważ często wymagany jest status osoby bezrobotnej, a to oznacza konieczność zarejestrowania się w urzędzie pracy. Wśród kryteriów udziału w projekcie można spotkać również inne wymagania, w tym dotyczące np.:

    • wieku (np. masz mniej niż 25 lat);
    • miejsca zamieszkania;
    • nieprowadzenie działalności gospodarczej przez określony czas poprzedzający złożenie wniosku (np. 24 miesiące).

    Bezzwrotne dotacje unijne 2023 a formalności

    Ubieganie się o dotacje unijne dla firmy rozpoczyna się od złożenia kompletu dokumentów. Należy skontaktować się z firmą realizującą projekt unijny, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wymagań formalnych. Przede wszystkim wymagany jest formularz zgłoszeniowy, w którym trzeba uzasadnić swój pomysł na biznes. Możliwe, że organizator będzie oczekiwał np. diagnozy potrzeb szkoleniowych czy oświadczenia o miejscu zamieszkania na określonym obszarze. Udział w konkursie jest też uzależniony od szkoleń, w których musi wziąć udział wnioskodawca. Dotyczą one różnych aspektów przedsiębiorczości, jak księgowość, marketing czy aspekty prawne własnej działalności gospodarczej.

    Finansowanie z funduszy europejskich jest także uzależnione od stworzenia biznesplanu. Zwykle to właśnie ten dokument stwarza przyszłym przedsiębiorcom najwięcej problemów, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej.

    Dotacje unijne 2023 na rozpoczęcie działalności – przygotowanie biznesplanu

    Biznesplan ma na celu wykazanie, że założenie firmy ma sens i zasługuje na przyznanie pieniędzy. Ważne jest, aby jego konstrukcja była uporządkowana oraz merytoryczna. Oczywiście pracownicy urzędu pracy, ani organizator nie oczekują wyliczania konkretnych KPI, ale myśląc o prowadzeniu firmy, powinieneś w nim przeanalizować takie kwestie, jak:

    • rodzaj sprzedawanych dóbr i usług;
    • działania marketingowe;
    • segmentacja i ocena odbiorców;
    • plan sprzedażowy;
    • analiza konkurencji;
    • identyfikacja kluczowych kontrahentów;
    • koszty prowadzenia działalności (z podziałem na stałe i zmienne);
    • źródło finansowania działalności i wkład własny.

    Biznesplan jest oceniany przez zewnętrzną komisję, która podejmuje decyzje o tym, czy otrzymasz dotację. Przygotowując biznesplan, warto uwzględnić kilka wariantów sytuacji firmy. Pamiętaj, że czasami możesz być w trudnej sytuacji finansowej i założenia dokumentu powinny to uwzględniać.

    Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności 2023 a ocena wniosku o przyznanie finansowania

    Jeśli chcesz otworzyć firmę, pamiętaj, że poprawne złożenie dokumentów to dopiero formalny etap działania. Kolejnym krokiem jest merytoryczna ocena wniosku, czyli podjęcie decyzji na temat dotacji. Każda aplikacja otrzymuje punkty za spełnienie określonych kryteriów. Dotacje unijne dla firm wypłacane są określonej liczbie kandydatów, którzy otrzymają najwyższą ocenę. Pamiętaj, że w ocenie wniosków pomagają takie kwestie, jak ukończenie szkoleń albo studiów pierwszego lub drugiego stopnia czy potwierdzenie ukończenia szkoły o kierunkowym profilu. Możesz liczyć na więcej punktów.

    Otrzymałeś dotację na rozwój swojej działalności i co dalej?

    Jeżeli Twój projekt został wybrany, otrzymasz środki unijne na wskazany numer rachunku i podpisujesz umowę. Dofinansowanie wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych (około 40 tysięcy). Dla nowych firm to dopiero początek wyzwań. Należy zarejestrować działalność zgodnie z prawem. Kiedy dostaniesz dotację, należy rozdysponować otrzymaną kwotę zgodnie z prawem – na zakup sprzętu, mebli, oprogramowania i innych aktywów niezbędnych w biznesie, a następnie rozliczyć się z wydatków poprzez przedłożenie faktur.

    Bank Gospodarstwa Krajowego a program Pierwszy Biznes

    Alternatywą dla dotacji unijnych są pożyczki udzielane na preferencyjnych zasadach przez BGK. Pomoc jest udzielana w dwóch wymiarach. Jako:

    • pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej;
    • pożyczka na utworzenie stanowiska pracy.

    Pożyczka z BGK jest znacznie łatwiej dostępna niż dotacja. Dodatkowo możesz liczyć na doradztwo zawodowe oraz korzystne oprocentowanie pożyczki. Bank Gospodarstwa Krajowego umożliwia także ubieganie się o umorzenie udzielonej pożyczki.

    Jeszcze innym rozwiązaniem są lokalne grupy działania. W ich przypadku wniosek składa się do konkretnej lokalnej grupy działania. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w swoim urzędzie gminy. Jeśli jesteś rolnikiem ubezpieczonym w KRUS, również możesz ubiegać się o wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się też o dotacje unijne na stworzenie miejsca pracy.

    Masz innowacyjny pomysł i planujesz własny biznes? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

    Warto pamiętać, że nie tylko ubieganie się o pomoc finansową na rozwój firmy, ale także księgowanie dofinansowania i wydatków z nim związanych jest skomplikowanym zadaniem. Niedociągnięcia na tym polu mogą doprowadzić nawet do tego, że dotacja unijna na otwarcie firmy będzie musiała zostać zwrócona. Aby zapewnić sobie profesjonalną obsługę dofinansowania, skorzystaj z usług biura rachunkowego MAZA. To ponad 30 lat doświadczenia we wspieraniu przedsiębiorców w prowadzeniu własnej firmy. Naszym klientom oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie ubiegania się o dofinansowanie – od zebrania dokumentacji przez sporządzenie i złożenie wniosku i założenie firmy. Nowym przedsiębiorcom zapewniamy także pomoc księgowo-rachunkową i obsługę prawną na rynku pracy.

    Spis treści
      Najpopularniejsze
      optymalizacja podatkowa

      Optymalizacja podatkowa – na czym polega?

      25 kwietnia 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Cennik księgowość 2024

      18 kwietnia 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

      05 sierpnia 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Jakie podmioty nie będą musiały wystawiać faktur w KSeF?

      29 lipca 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      KSeF- od kiedy zaczyna obowiązywać?

      22 lipca 2024
      . Jan Kowalski Księgowość Maza

      Podobne wpisy

      Dowiedz sie na podobne tematy z poniższych wpisow