Rozkręcenie jakiegokolwiek biznesu wymaga wyboru odpowiedniej formy organizacyjno-prawnej. Powszechnie uważa się, że spółka kapitałowa, a nie jednoosobowa działalność gospodarcza, to najlepszy wybór. Czy jednak warto założyć spółkę z o.o? Czy zawsze będzie ona odpowiednią formą prowadzenia działalności?
Dlaczego założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest dobrym pomysłem?
Wielu początkujących przedsiębiorców, zamiast zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w CEIDG, decyduje się na założenie spółki z o.o. W takim modelu jedyny wspólnik spółki tworzy zarazem zarząd spółki. Oczywiście można wskazać na określone korzyści ze spółki kapitałowej, jak niski kapitał zakładowy czy ograniczona odpowiedzialność wspólników. Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o to jednak także ograniczenia. Jakie są wady takiej formy działalności?
Opodatkowanie dochodów spółki i wspólników
Posiadanie przez spółkę kapitałową osobowości prawnej pociąga za sobą jej podwójne opodatkowanie. Obok obowiązku płacenia podatku CIT (19% lub 9%), który spoczywa na spółce, wspólnicy płacą podatek dochodowy PIT od wypłacanych dywidend (19%).
Warto pamiętać, że możliwość skorzystania ze stawki preferencyjnej mają wyłącznie podatnicy, którzy spełniają kryteria przychodowe (poniżej 2 milionów euro przychodu w roku podatkowym). Ustawa o CIT wprowadza 2-letnią karencję w dostępie do stawki preferencyjnej dla niektórych przedsiębiorców.
Wypłacanie majątku spółki
Prowadzenie spółki z o.o – nawet jednoosobowej – nie oznacza, że wspólnicy mogą dowolnie wypłacać środki, które przecież należą do spółki. Każda transakcja musi mieć swoją podstawę.
Najprostszą metodą wypłaty zysku jest dywidenda. Inne rozwiązanie to przyznanie w umowie spółki wynagrodzenia za piastowanie funkcji jako członek zarządu lub rady nadzorczej. Wypłacane wynagrodzenie stanowi dla spółki koszt uzyskania przychodu, dlatego nie wiąże się z opodatkowaniem CIT.
Jeszcze inne metody wypłaty zysku obejmują wykonywanie powtarzalnych świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki albo świadczenie określonego rodzaju usług (np. prowadzenia kampanii reklamowej).
Często spotykaną praktyką jest również „fakturowanie własnej spółki z o.o”. Niestety mało kto zdaję sobie sprawę jak to należy robić w poprawny sposób i jakie tragiczne konsekwencje mogą spotkać osobę, która robi takie rzeczy bez większego namysłu.

Prowadzenie pełnej księgowości
W przypadku spółki z o.o pojawia się konieczność prowadzenia pełnej księgowości (ksiąg rachunkowych) według zasad ustawy o rachunkowości. Podmiot musi zadbać o szereg rejestrów, a także opracowywać i składać sprawozdania finansowe. Negatywne konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego w terminie obejmują nawet karę pozbawienia wolności.
Samodzielne prowadzenie pełnej księgowości ze względu na stopień jej skomplikowania jest praktycznie niemożliwe. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej wielu przedsiębiorców samodzielnie dba o księgowość uproszczoną.
Zapłata składek ZUS
Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o może wiązać się z koniecznością zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Należy zaznaczyć, że spółka mająca minimum dwóch wspólników co do zasady nie ma obowiązku płacenia składek ZUS. Na składkach ZUS nie zaoszczędzą jednak przedsiębiorcy w jednoosobowej spółce, ponieważ w ich przypadku składki wyliczane są analogicznie jak przy JDG.
Sformalizowany proces rejestracji, koszty i odpowiedzialność
Aby rozpocząć działalność w formie spółki z o.o należy dopełnić szeregu formalności. Przede wszystkim umowa spółki musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, a do sądu rejestrowego należy złożyć szereg dokumentów i formularzy. Wprawdzie możliwe jest złożenie wniosku przez system S-24, ale uproszczony formularz nie pozwala na dowolną modyfikację umowy, więc planując np. wniesienie wkładu niepieniężnego lub obowiązek świadczeń niepieniężnych wspólnika i tak trzeba skorzystać z usług notariusza.
Ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania jest mocno nadużywanym terminem. Jeżeli nie znasz dobrze przesłanek przepisów prawa, które tę odpowiedzialność rzeczywiście mogą ograniczyć, wówczas żyjesz w bańce mydlanej, która szybko może pęknąć, jeżeli sprawy pójdą nie w tym kierunku, który planowałeś. Szybko okaże się, że twój prywatny majątek może zostać utracony.
Jeżeli chcesz założyć spółkę i zastanawiasz się, jak wybrać formę organizacyjno-prawną dla swojej branży albo prowadzisz biznes i szukasz atrakcyjnej alternatywy dla obecnej formy działalności, zapraszamy do kontaktu z biurem rachunkowym MAZA. Przeanalizujemy model Twojej firmy i znajdziemy optymalne rozwiązanie uwzględniając takie kwestie, jak składki ZUS czy obowiązek podwójnego opodatkowania.